Læs om aktiviteterne ved at klikke på overskrifterne

           

 

Sommer College

Esbjerg Kommune har ligesom landets øvrige kommuner via et partnerskab mellem KL og regeringen fået mulighed for at tilbyde vores børn og unge at deltage i sommerferieaktiviteter i sommerferien.

Cosmosskolen har nogle mega gode tilbud til dig i din sommerferie og de er alle GRATIS! - klik på linkene nedenfor og tilmeld dig.

Uge

Dato

Klik på aktiviteten for tilmelding

Tid

Mødested

Tilmeldingsfrist

27

29.06

Tur til Ribe

10.00-16.00

Ringgården

24.06

30.06

Brasiliansk fodbold (0.-3.klasse)

09.00-11.30

Bakkeskolen

25.06

30.06

Brasiliansk fodbold (4. - 9. klasse)

12.30-15.00

Bakkeskolen

25.06

01.07

Brasiliansk fodbold (0.-3.klasse)

09.00-11.30

Spangsbjergskolen

25.06

01.07

Brasiliansk fodbold (4. - 9. klasse)

12.30-15.00

Spangsbjergskolen

25.06

01.07

Fortnite (3. - 9. klasse)

11.30-16.30

Bakkeskolen

25.06

01.07

Fisketur til Vester Nebel Fiskesø

10.00-16.00

Ringgården

25.06

02.07

Brasiliansk fodbold (0.-3.klasse)

09.00-11.30

Boldesager Skole

25.06

02.07

Brasiliansk fodbold (4. - 9. klasse)

12.30-15.00

Boldesager Skole

25.06

03.07

GAME streetmekka Esbjerg

11.30-16.00

Ringgården/streetmekka

25.06

28

 

07.07

Svømmestadion Danmark

11.00-15.00

Ringgården/svømmestadion

02.07

08.07

Fortnite (3. - 9. klasse)

11.30-16.30

Bakkeskolen

02.07

09.07

Tur til Vadehavscenteret (0.-9. klasse)

09.00-15.00

Vadehavscentret

02.07

09.07

Biograftur

12.30-16.00

Ringgården

02.07

10.07

Fisketur til Vester Nebel Fiskesø

10.00-16.00

Ringgården

02.07

29

13.07

Svømmestadion Danmark

11.00-15.00

Ringgården/svømmestadion

08.07

15.07

Fortnite (3. - 9. klasse)

11.30-16.30

Bakkeskolen

09.07

15.07

GAME streetmekka Esbjerg

11.30-16.00

Ringgården/streetmekka

09.07

30

20.07

Tur til Fiskeri- og søfartsmuseet

12.00-15.00

Ringgården/indgang v. museet

15.07

21.07

Tur til Vadehavscenteret (0.-9. klasse)

09.00-15.00

Vadehavscentret

16.07

22.07

Fortnite (3. - 9. klasse)

11.30-16.30

Bakkeskolen

16.07

23.07

Biograftur

12.30-16.00

Ringgården

16.07

31

 

27.07

TeamGym (0.-3. klasse)

10.00-12.00

Boldesager Skole

22.07

27.07

TeamGym (4.-9. klasse)

13.00-15.00

Boldesager Skole

22.07

27.07

GAME streetmekka Esbjerg

11.30-16.00

Ringgården/streetmekka

22.07

28.07

Tur til Vadehavscenteret (0.-9. klasse)

09.00-15.00

Vadehavscentret

23.07

29.07

Fortnite (3. - 9. klasse)

11.30-16.30

Bakkeskolen

23.07

29.07

Tur til Mandø

09.30-16.30

Ringgården

23.07

29.07

Smykkeworkshop for piger

18.00-21.00

Ringgården

23.07

30.07

Tur til Fiskeri- og søfartsmuseet

12.00-15.00

Ringgården/indgang v. museet

23.07

32

 

03.08

TeamGym (0.-3. klasse)

10.00-12.00

Boldesager Skole

39.07

03.08

TeamGym (4.-9. klasse)

13.00-15.00

Boldesager Skole

39.07

04.08

Brasiliansk fodbold (0.-3.klasse)

09.00-11.30

Bakkeskolen

30.07

04.08

Brasiliansk fodbold (4. - 9. klasse)

12.30-15.00

Bakkeskolen

30.07

04.08

GAME streetmekka Esbjerg

11.30-16.00

Ringgården/streetmekka

30.07

05.08

Fortnite (3. - 9. klasse)

11.30-16.30

Bakkeskolen

30.07

05.08

Brasiliansk fodbold (0.-3.klasse)

09.00-11.30

Boldesager Skole

30.07

05.08

Brasiliansk fodbold (4. - 9. klasse)

12.30-15.00

Boldesager Skole

30.07

05.08

Smykkeworkshop for piger

18.00-21.00

Ringgården

30.07

06.08

Brasiliansk fodbold (0.-3.klasse)

09.00-11.30

Spangsbjergskolen

30.07

06.08

Brasiliansk fodbold (4. - 9. klasse)

12.30-15.00

Spangsbjergskolen

30.07

06.08

Biograftur

12.30-16.00

Ringgården

30.07